تبلیغات
گالری عکس صولت ، عکس سریال کره ای ، عکس بازیگران کره ای ، عکس و بیوگرافی بازیگران,عکس خنده دار,عکس عاشقانه,عکس زیبا,عکس جذاب و دیدنی - سفر به سرعین
1391/01/18  20:02    ویرایش: - -
توسط: صولت

سرعین شهری در ۳۰ کیلومتری غرب اردبیل است. شهر سرعین در ۰۴/۴۸ درجه طول شرقی و ۰۹/۳۸ درجه عرض شمالی با مساحتی بیش از ۱۲۸۰۰۰۰ متر مربع در ۲۸ کیلومتری غرب شهر اردبیل قرار دارد. ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا ۱۶۵۰ مترمیباشد.

images/stories/Sarein3.jpg

images/stories/Sarain2.jpg

images/stories/Sarain1.jpg

 روستای تاریخی کنزق
در دو کیلومتری شرق شهر سرعین روستای تاریخی به نام کنزق وجود دارد. دراین روستا دره های زیادی وجود دارد. نام معروف ترین آنها ساری دره(دره زرد)در این دره تعدادی چشمه طبیعی آب وجود دارد.


تورش سویی(آب ترش) : این آب ترش وبسیار گازدار است. نوشیدن این آب برای بیماری های معده بسار مناسب است. همچنین برای بیماری های پوستی وخارش دست توصیه میشود.


مردان بولاغی : آبی بسیار خنک، زلال وسبک دارد که برای بیماری های پوستی مانند کهیرزدگی بسیار مناسب است.
دربالا دست این دره، تپه ای به نام (حسین تپه) وجود دارد ، در آن غارهای متعددی است . این غارها مانند شهری در زیر کوه قرار گرفته.از این غارها اشیاء تاریخی زیادی یافت شده است.

چاقور چوقر : نام تپه ای دراین روستا است ، در آن گونه کمیابی از خزنده گان مانند آفتاب پرست وسوسمار دیده شده است.

پیست اسکی آلوارس
پیست اسکی آلوارس در دامنه های سبلان واقع شده است . بزرگترین پیست اسکی از لحاظ وسعت در ایران می باشد. این پیست اسکی در فاصله ۱۲ کیلو متری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته است و از آنجایی که پیست فوق در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. به علت بارندگی برف فراوان در طول پائیز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برفهای این منطقه می تواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد که از این لحاظ در کشور در رتبه اول است.از جمله کارهائی که جهت آماده سازی و بهره برداری از آن انجام شده می توان به وارد زیر اشاره کرد :احداث جاده ای آسفالت به طول ۲۴ کیلو متر تا پای پیست می باشد.
1-   نصب و راه اندازی دستگاه و خط تله سی یژ به طول ۱۲۵۰ متر ساخت شرکت دو پل مایر اتریش
2-   نصب و راه اندازی یک خط تله اسکی جهت آموزش و استفاده علاقه مندان
3-   احداث دو باب ایستگاه کلاسهای آموزشی
4-    ساختمان اداری، مهمانسرا، رستوران، خرید دستگاه برف کوب، هتلی مدرن و مجهز ...... مجتمع ورزشهای زمستانی آلوارس در آن واقع شده است.

images/stories/eskisaraein2.jpgimages/stories/eskisaraein.jpg

آب گرم‌  سرعین

 

images/stories/abgarmsarein.jpg

سرعین دارای ده ها چشمه آب گرم معدنی می‌باشد، که از کوه سبلان سرچشمه می‌گیرند.برخی آب گرم‌های معروف سرعین
•گاومیش گلی
•مجتمع آب درمانی سبلان
•آب گرم ژنرال
•آب گرم پهنلو
•قهوه سویی
•ساری سو
•آب درمانی شفا
•قره سو
•ایرانیان
•چشمه آب گرم دالار

 مجتمع آب درمانی سبلان
مجتمع آب درمانی سبلان یكی از كم نظیرترین آب درمانی ها در خاورمیانه و آسیا می باشد.این مجتمع با زیر بنای ۷۲۰۰ متر مربع در زمینی به وسعت ۲ هكتار در سال ۱۳۷۴ به بهره برداری رسید.
آب معدنی مورد نیاز این مجتمع از آب معدنی گاومیش گلی توسط پمپ آب تامین می شود.

مجتمع آب درمانی بئش باجیلار
این مجتمع در سال ۱۳۷۳ با همت مسئولین استان و اداره كل امور آب استان که زیر بنای ۱۵۰۰ متر مربع در قسمت شمالی سرعین احداث و افتتاح گردید.

این مجتمع دارای استخر بزرگی به مساحت ۲۸۸ متر مربع با عمق ۱۴۰ سانتی متر ، قسمت غربی استخر سالن فیزیوتراپی در قسمت شرقی مجتمع در طبقه فوقانی ، حوضچه كلر در قسمت ورودی به استخر ، رختكن ، كفشداری قفل دار به ظرفیت ۱۰۰ نفر ، نماز خانه با ظرفیت ۸۰ نفر ، ورودی و خروجی مجزا گیشه فروش بلیط ، اتاق مدیریت و ... وجود دارد. این امكانات در این مجتمع این آب درمانی را یكی از ممتازترین آب درمانی های كشور كرده است.
آب این مجتمع از ۵ دهنه چشمه ای كه در این محل وجود دارد ، تامین می شود. آب دهی ۵ چشمه روی هم رفته ۱۳ لیتر در ثانیه به صورت دائمی و جوشان می باشد. دمای آب گرم ۴۳ درجه سانتی گراد ، ظاهری كدر ، كمی ترش و كمی هم بودار است.
آب استخر از آب چشمه های بئش باجیلار تامین می شود و آب معدنی گرم دوش ها از آبگرم گاومیش گلی تامین می شود و آب سرد دوشها نیز از آب لوله كشی شهر تامین می شود.

آب گرم معدنی گاومیش گلی
پر آب ترین چشمه معدنی شهر سرعین از لحاظ وسعت استخر آن می باشد که بر روی دره واقع شده است. این آبمعدنی دارای استخری روباز به مساحت ۴۰۰ متر با عمق ۱۳۰ سانتی متر می باشد. این آب گرم دارای ۱۷ دوش آبگرم و سرد ، حوضچه کلر در مبادی ورودی به محوطه اصلی می باشد.
مقدار متوسط آب دهی آن ۸۵ لیتر در ثانیه می باشد. دمای آب ۴۶ درجه سانتی گراد و آب آن ترش مزه بی رنگ و کمی بودار است. آنیونهای آن کربنات ، بیکربنات ، کلروره ، سولفات و کاتیونهای آن کلسیم ، منیزیم ، سدیم و پتایسم می باشد . هدایت الکتریکی برای ۲۵ درجه حرارت ۱۳۰۰ و PH آن ۵۸/۶ ، باقیمانده مواد خشک شده از تبخیر آب آن ۶۸۷ میلیگرم در لیتر بوده و آب آن در ردیف آبهای کلروره ، بیکرنات سدیک و کلسیک گرم می باشد.
در خصوص نامگذاری آن در طی به گاومیش گلی بر اساس منابع و روایات سالخوردگان در طی سالیان قبل ، پیش از آنکه استفاده بهینه از آن بدین شکل صورت گیرد، گاومیش های اهالی سرعین در داخل استخر آن بعد از اینکه مقداری از حرارت آب کاسته شده و معتدل می شده است، می خوابیدند و بدین سبب اهالی سرعین و تبع آن دیگران از آن بنام آبگرم گاومیش گلی نام برده اند.

در سالیان گذشته آب مازاد چشمه های معدنی به خصوص گاومیش گلی از سمت جنوب شرقی وارد نهری می شد و به فاصله یکصد و پنجاه متری آسیابی را می گردانیدند. این آسیاب در آن ایام از گرانبهاترین آسیابهای آذربایجان به حساب می آمده، زیرا بر خلاف آسیاب های دیگر آب آن در زمستان یخ زده است .در تمام ۱۲ ماه سال کار می کرده است.
 
آب گرم ژنرال
این آب گرم كه از آن به نامهای یرنال و جنرال نیز نام برده شده است .در قسمت شمال شرقی سرعین در كنار خیابانی به همین نام در سطحی پایین تر از سطح خیابان قرار گرفته است . آب آن از كف حوضی به قطر ۲/۵ متر خارج می شود ، این آب گرم دارای امكانات رختكن از سنگ مرمر سفید در سه قسمت حاشیه آن ، سرویس بهداشتی ، چهار دوش جهت استحمام می باشد. حوض آن تقریبا مسقف بوده و فقط قسمتهائی جهت تخلیه بخار و تهویه هوای داخل آن ، بازگذاشته شده است . مقدار آب اضافی آن از قسمت جنوبی به خارج جریان یافته و تخلیه می شود.
دمای آب آن ۴۴ درجه سانتی گراد ، آب دهی آن ۵/۵ لیتر در ثانیه و آب آن كمی ترش مزه و بیرنگ می باشد. آنیونهای آن بیكربنات ، كلرور ، سولفات و كاتیونهای آن سدیم ، پتاسیم ، منیزیم و كلسیم می باشد ، هدایت الكتریكی آن برای ۲۰ درجه حرارت ۱۳۰۰ ، PH آن ۴۶/۶ ، مقدار مواد باقیمانده خشك از تبخیر آب ۶۵۰ میلی گرم در لیتر و آب آن از نوع كلرور ، بیكربنات سدیك می باشد.
در جنگ جهانی اول كه روسها آذربایجان را اشغال كرده بودند ، یك ژنرال روسی در مدت اقامت خود در سرعین با استفاده از آب این چشمه جراحات و درد پای خود را بهبود بخشیده و به این خاطر به آب ژنرال معروف شده است.


آب گرم قره سو
آب گرم قره سو یا اعصاب سوئی غربی ترین آب معدنی موجود در شهر می باشد، این آب گرم دارای حوضچه ای دو قسمتی به اندازه ۳۰ متر مربع می باشد كه آب آن بعد از پر شدن حوض اولی به حوض دومی می ریزد و حوض آن رو باز می باشد. از امكانات آن می توان به رختكن هائی از سنگ مرمر مسقف با ایرانیت ، چهار دوش جهت استحمام كه از آب چشمه تامین می شود و سرویس بهداشتی و حوضچه كلر اشاره كرد.
دمای آب ۴۵ درجه سانتی گراد ، آب دهی آن ۵/۳ لیتر در ثانیه به صورت دائمی می باشد.از آنیونهای مهم آن سولفات ، كلرور ، بیكربنات و كاتیونهای قابل توجه آن سدیم ، پتاسیم و منیزیم می باشد.
مقدار مواد باقی مانده خشك از تبخیر آب ۷۲۲ میلیگرم در لیتر می باشد، هدایت الكتریكی برای ۲۰ درجه حرارت ۱۳۰۰ ، آب از نوع آبهای كلرور بیكربنات سدیك و رنگ آب كمی كدر و مزه شبیه گس دارد.
نامگذاری آن به قره سو بدین خاطر است كه قبل از آنكه محدوده این آب به صورت كنونی صورت گرفته ، در محلی كه دور آن را با سنگ چینی سیاه رنگ محصور كرده بوده اند و در هوای آفتابی آب تیره و سیاه به نظر می رسید، آن را قره سو ،(آب سیاه) نامیده اند .علت اینكه اعصاب سوئی نیز به آن اطلاق می شود و بخاطر اثرات شفا بخش آن در درمان بیماریهای اعصاب بوده است. 


آب گرم قهوه خانه یعقوب

آبگرم قهوه خانه یعقوب با قهوه خانه ممتاز دو ، در كنار آب گرم قهوه خانه ممتاز واقع شده است . آب گرم قهوه خانه ۲ از دو حوضچه روباز تشكیل شده است. آب آن توسط لوله ای وارد حوض اولی و بعد به حوض دومی جریان پیدا میكند ، دارای امكاناتی نظیر رختكن های سنگی، چهار عدد دوش جهت استحمام ، سرویس بهداشتی و حوضچه كلر می باشد.
دمای آب ۴۳ درجه سانتی گراد، آب دهی ۲ لیتر در ثانیه ،ظاهر آب كمی تیره و مزهای كمی ترش دارد. هدایت الكتریكی برای ۲۰ درجه حرارت ۱۳۵۰ است و از آنیونهای مهم آن كلرور،بیكربنات و كاتیونهای مهم آن منیزیم ، سدیم و پتاسیم می باشد، PH آن ۶۲/۶ مقدار مواد باقیمانده خشك از تبخیر آب ۷۶۱ میلیگرم در لیتر می باشد آب آن از نوع آبهای كلرور، بیكربنات سدیك است .
این آب گرم نیز مانند آب گرم قهوه خانه همت در داخل حیاط قهوه خانه ای به نام یعقوب واقع شده بوده كه اكنون به وسیله دیوارهائی در چهار سمت آب گرم آن را از محوطه باز مقابل قهوه خانه جدا نموده و محصور كرده اند، به همین خاطر به آب گرم قهوه سوئی ۲ یا قهوه خانه یعقوب معروف گشته است. 


آب گرم معدنی پهنلو
آبگرم معدنی پهنلو یا پهن سو در شرقی ترین و پست ترین ارتفاع سطح شهر واقع شده است . آب آن از حوضی به مساحت ۳۵ متر مربع خارج می شود ، علاوه بر آن مقداری آب گرم نیز از طریق لوله ای از آبگرمی كه قبلا از محوطه فضای سبزی مقابل رستوران آلاچیق فعلی با فشار بیرون میزد (چشمه آرتزین) ،به حوض این آب گرم اضافه می شود. حوض آن روباز و از امكانات دیگری نظیر رختكن مسقف، ۴ عدد دوش آبگرم كلر ، حوضچه كلر ، سرویس بهداشتی همچنین غرفه لوازم بهداشتی و آرایشی برخوردار می باشد.
دمای ۴۳ درجه سانتی گراد، آب دهی ۳ لیتر در ثانیه به صورت دائمی ، آنیونها و كاتیونهای مهم آن كلرور، سولفات ، سدیم ، پتاسیم ، و ... می باشد، هدایت الكتریكی برای ۲۵ درجه حرارت ۱۳۲۰ ، PH آن ۶ ، مقدار مواد باقیمانده خشك از تبخیر آب رنگ آن تقریبا مایل به سبز شبیه رنگ پهن بوده و آب آن از نوع آبهای كلروربیكربنات سدیك می باشد.


آب گرم معدنی حمام شفا
حمام شفا در سال ۱۳۷۲ توسط اداره آب استان و شهر بازسازی شده و به بهره برداری رسید.این مكان در دو طبقه همكف با خیابان ولیعصر و طبقه پایین تر در محدوده مركز شهر و ضلع غربی آب درمانی سبلان واقع شده است.هر كدام از این قسمتها دارای ۱۹ واحد حمام با دوش آب گرم و سرد همچنین وان می باشد.حمام دارای سالن انتظار با ظرفیت ۲۰ نفر در هر نوبت ، سرویس بهداشتی ، بوفه لوازم آرایشی و بهداشتی می باشد. آب گرم مورد استفاده در دوشها و وانها آب معدنی گرم بوده و آب سرد مانند سایر آب معدنی ها می باشد.
آب معدنی آن از چشمه ای با آب دهی ۵ لیتر در ثانیه تامین می گردد. دمای آب ۴۰ درجه سانتی گراد ، ظاهر آن بیرنگ و مزه آن كمی ترش است. آنیونها و كاتیونهای مهم آن بیكربنات ، كلرور ، سدیم ، كلسیم و... می باشد.هدایت الكتریكی برای ۲۵ درجه سانتی گراد حرارت ۱۳۰۰ و PH آن ۵۰/۶ می باشد.باقیمانده مواد خشك شده از تبخیر آب آن ۶۶۰ میلی گرم در لیتر می باشد.آب آن در ردیف آب های كلروره بیكربنات سدیك می باشد. 


آب گرم معدنی ساری سو
آبگرم ساری سو از یك حوض دو قسمتی به اندازه ۴۲ متر مربع تشكیل شده است و حوض آن روباز فقط روی رختكن های ساخته شده از سنگ مرمر با ایرانیت پوشانده شده است. دارای دوشهایی به تعداد ۵ عدد كه آب آن از مظهر چشمه تغذیه می شود ، همچنین سرویس بهداشتی و حوضچه كلر می باشد.
دمای آب ۴۵ درجه سانتی گراد آب دهی آن ۶ لیتر در ثانیه و جریان آب به صورت دائمی می باشد. رنگ آب كمی مایل به سبز پسته ای و مزه آب كمی ترش می باشد.
آنیونهای آن سولفات ، كلرور ، بیكربنات و كاتیونهای آمن سدیم ، پتاسیم و منیزیم می باشد.هدایت الكتریكی آن برای ۲۵ درجه حرارت ۱۲۹۰ و PH آن ۵۸/۶ می باشد و مقدار مواد باقی خشك از تبخیر آب ۶۸۷ میلیگرم در لیتر است و آن از نوع آب های كلروبیكربنات سدیك می باشد.
علت نامگذاری آن به ساری سو بدین لحاظ می باشد كه سنگهای اطراف چشمه در اثر رسوبات املاح معدنی زرد رنگ به چشم می خورد و آب آن از داخل یك تخته سنگ زرد رنگ می جوشید ه و از دور به رنگ زرد دیده می شده است. چون اصطلاح (ساری)در زبان تركی به معنای زرد می باشد ،به آن ساری سو (آب زرد) گفته شده است. 


آب گرم معدنی قهوه خانه همت
آب گرم معدنی قهوه خانه همت یا قهوه خانه ممتاز یك، در قسمت شمالی سرعین واقع است ،حوض آن از دو حوضچه به مساحت ۱۵ متر مربع تشكیل شده است كه آب معدنی از حوض اولی به حوض دومی كه بزرگتر است جریان می یابد و از مجراهائی كه در جنوب شرقی حوض دومی قرار دارد به بیرون جریان می یابد. از امكانات آن علاوه بر حوض رو باز ، به رختكن های سنگی ،حوضچه كلر، سرویس بهداشتی، ۳ عدد دوش جهت استحمام در قسمت جنوبی می توان اشاره كرد.
دمای آب ۴۴ درجه سانتی گراد، آب دهی آن ۷/۲ لیتر در ثانیه، آنیونهای آن بیكربنات ، كلرور، سولفات و كاتیونهای مهم آن سدیم و پتاسیم، PH آن ۵۴/۶ و مقدار مواد باقیمانده خشك از تبخیر آب ۶۵۹ میلی گرم در لیتر می باشد. هدایت الكتریكی برای ۲۰ درجه حرارت ۱۵۵۰، آب آن كمی ترش و بی رنگ می باشد و از نوع آبهای كلروره بیكربنات سدیك می باشد.
این آب معدنی در داخل حیاط قهوه خانه ای بنام همت بوده ، بدین سبب به قهوه خانه همت یا اشاغی قهئه سوئی معروف شده است كه هم اكنون نیز قهوه خانه ممتاز ۱ نیز از این آب معدنی نام برده می شود. 


آب گرم معدنی یل سوئی
این آب گرم معدنی در سمت غربی آب گرمهای قهوه سوئی در كنار خیابان در سطحی پائین تر از آن قرار گرفته است، حوضی به ابعاد ۷۰/۴  متر برای آن ساخته شده است.
آب دهی آن ۵/۲ لیتر در ثانیه ، دمای آب ۳۸ درجه سانتی گراد، ظاهری تیره و گل آلود داشته . بوی هیدروژن سولفوره می دهد . هدایت الكتریكی آن برای ۲۰ درجه حرارت ۱۴۹۰ ، PH ان ۶/۵ و آنیونها و كاتیونهای مهم آن كلرور ، بیكربنات، سدیم ، پتاسیم ، و ... می باشد. 


آب معدنی ارجستان
از این آب معدنی به دو صورت آب معدنی بسته بندی شده در قالب بطریهای یك و نیم لیتری و نیم لیتری توسط كارخانه مس و همچنین به صورت چشمه ای استفاده می شود .
آب معدنی دارای آب سرد بی بو با مزه گس گازدار بوده كه عمده گردشگران آب آن را به مقدار زیاد به محل سكونت خود برده و آب آن را بصورت نوشیدنی طبیعی و مفید استفاده می كنند. دمای آب در حدود ۱۰ الی ۱۵ درجه سانتی گراد و آنیونهای آن كلرور، بیكربنات ، ... و كاتیونهای مهم آن كلسیم ،منیزیم، و پتاسیم می باشد. دارای گاز كربنیك بوده و دارای منشاء آب معدنی نیمه عمق می باشد. 


آب معدنی گوز سوئی
آب معدنی گوز سوئی (آب چشم) جنب آب گرم قهوه خانه همت واقع شده است و دارای در ورودی و خروجی مشترك با آب گرم قهوه خانه می باشد. این آب معدنی از دو حوضچه كوچك تشكیل یافته كه حوضچه غربی به ابعاد ۶۰/۱ در۵۰/۱ متر بزرگتر از حوضچه شرقی است و آب آن از دو نقطه كف حوضچه با مقدار قابل توجهی گاز كربنیك خارج می شود ، آب آن از مجرای باریكی در قسمت جنوبی حوضچه اول به حوضچه دومی میریزد.
مقدار آب دهی آن كم و در حدود یك لیتر در دقیقه و درجه حرارت آن ۲۱ درجه سانتی گراد، PH ۳۰/۶ ، هدایت الكتریكی آن برای ۲۰ درجه حرارت ۹۰۰ است مقدار مواد باقیمانده خشك از تبخیر آب ۴۷۶ میلیگرم در لیتر می باشد و مزه آب گس و بی بو است . آب آن در ردیف آب های بیكربناته كلسیك می باشد.

آب معدنی گوز سوئی آتشگاه
در روستائی باستانی آتشگاه ( آغ مام ) در محوطه ورودی مسجدی كه به مسجد سید لر معروف می باشد , چشمه آب معدنی طبیعی كه دارای حوضی به ابعاد ۳۰/۲ * ۸۰/۲ متر می باشد.
آب دهی آن در حدود یك لیتر در ثانیه آب آن به صورت دائمی و جوشان در جریان بوده و دارای ظاهری شفاف و مزه ای ترش و بیرنگ و بی بو است . دمای آب ۲۰ درجه سانتی گراد PH آن ۲/۵ و آب آن در ردیف آب های بیكربناته كلسیك قرار دارد. ارتفاع چشمه از سطح دریا ۱۸۳۰ متر می باشد.از آب آن به صورت سنتی جهت مداوای امراض پوستی، چشم و غیره استفاده می كنند.

آب های معدنی بیله درق
در روستای ییلاقی و با صفای بیله درق چندین چشمه آبمعدنی با خواص درمانی ،وجود دارد .از میان آنها چشمه های آب معدنی بیله درق و اسد مورد استفاده قرار میگیرد.

چشمه آب معدنی بیله درق
چشمه آب معدنی بیله درق در ارتفاع ۱۸۰۰ متری در دامنه تپه ای قرار گرفته است . ارتفاع آن از نقطه پائین دره حدودا ۱۰۰ متر می باشد به وسیله پله های سیمانی از پائین تپه تا ورودی سنگی ، امكان دسترسی و صعود به آن ممكن می شود. در حد فاصل بین چشمه اب معدنی تا ورودی سنگی فروشگاه ها ، رستورانها و چایخانه هائی جهت پذیرائی و تامین مایحتاج گردشگران قرار گرفته است . اطراف چشمه را رسوبات آبرفتی حاصل تخریب و تجزیه سنگهای آذرین سخت منطقه فرا گرفته و در برخی نقاط طبقات سخت و تشكیلات آذرین دیده می شود. برای آب معدنی بیله درق حوضی به مساحت ۱۳ متر مربع درست كرده اند . آب آن بوسیله لوله ای به حوض جریان می یابد و مقدار آب اضافی آن بعد از پر شدن حوض بسوی دره جریان می یابد.
آب دهی آن ۱۸ لیتر در ثانیه دمای آب ۱۷ الی ۱۸ درجه سانتی گراد PH، مزه آب كمی ترش و بی رنگ و بی پوست و دارای مقدار زیادی گاز كربنیك می باشد. آب آن از دسته آبهای بیكربناته كلسیك می باشد.

چشمه اسد
این چشمه در حدود یكصد متری چشمه آب معدنی گل علی در سطحی پائین تر واقع شده است. اطراف چشمه اسد نیز تشكیلات آذرین دیده می شود، ولی با تشكیلات آذرین اطراف چشمه گل علی تفاوت دارد.
آب دهی آن ۲ لیتر در ثانیه، دمای آب ۲۴ درجه سانتی گراد، ظاهری متفاوت و دارای آبی گوارا و بی رنگ و بی بو می باشد. PH آن ۴/۵ میباشد آب آن در ردیف آهای بیكربناته كلسیك میباشد و هدایت الكتریكی برای ۲۵ درجه حرارت ۶۰۰ است .

چشمه بئیش بولاغی
در حدود ۱۰۰ متری جنوب غربی گوز سوئی در دامنه شیب در مقابل امام زاده چشمه آب معدنی سرد وجود دارد كه آب آن به وسیله لو له ای به حوضچه های سنگی به عرض ۲۰ سانتی متر و طول ۸۰/۱ جریان می یابد. آب این چشمه در نزد اهالی روستا اهمیت خاصی دارد و آب آن بطور سنتی جهت مداوای بیماریها و امراض پوستی ،مخمرك، التیام زهر نیش زنبور، همچنین تسریع بهبودی زخمهای ناشی از بریدگی مورد استفاده قرار میگیرد ،آب این چشمه ، سرد، بی رنگ و بی بو و زلال است.
 
 اتوبان
اتوبان دو بانده جدیدالاحداث از طرف ارد بیل مسیر راحت و ویژه ای را جهت تامین امنیت مسافران فراهم آورده است.

   


نظرات()   

گالری عکس صولت ، عکس سریال کره ای ، عکس بازیگران کره ای ، عکس و بیوگرافی بازیگران,عکس خنده دار,عکس عاشقانه,عکس زیبا,عکس جذاب و دیدنی

برترین گالری عکس ایران ، مرجع عکس ها و تصاویر برتر