تبلیغات
گالری عکس صولت ، عکس سریال کره ای ، عکس بازیگران کره ای ، عکس و بیوگرافی بازیگران,عکس خنده دار,عکس عاشقانه,عکس زیبا,عکس جذاب و دیدنی - اشیاء کشف شده در غار کلماکره
1391/01/5  09:28    ویرایش: - -
توسط: صولت

همزمان با تعطیلات نوروزی بخشی از اشیاء کشف شده در غار کلماکره که به یکی از بزرگترین گنجینه های دنیا شهرت دارد در موزه باستان شناسی قلعه فلک الافلاک لرستان به نمایش درآمده است.

به گزارش خبرنگار مهر، به منظور جذب علاقمندان به میراث فرهنگی موزه باستان شناسی قلعه فلک الافلاک تغییر چیدمان داده و برخی از اشیا مربوط به یکی از بزرگترین گنجینه های کشف شده در دنیا در معرض دید علاقمندان قرار داده شده است.

برخی از اشیا کشف شده از غار کلماکره به نمایش درآمد

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در موزه باستان شناسی قلعه فلک الافلاک تعدادی از اشیاء منحصر به فرد از مفرغهای لرستان و اشیاء مکشوفه غار کلماکره در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

عباس گودرزی افزود: با توجه به جایگاه ویژه مفرغهای لرستان در فرهنگ و تمدن بشری، لرستان را به عنوان سرزمین مفرغ می شناسند.

نمونه اشیا کشف شده از غار کلماکره 

وی با بیان اینکه دوره مفرغ را دوره طلایی و شکوفایی هنر و تمدن لرستان می نامند، افزود: این مفرغ کاران که از آنان به عنوان قوم کاسی نام برده می شود و به نوعی اجداد لرهای امروزی محسوب می شوند از هزاره چهارم تا هزاره اول ق.م در منطقه زاگرس (لرستان) می زیسته اند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان ادامه داد: مفرغ های لرستان با تاثیرپذیری و الهام از هنر بابلیان، سومریان، آشوریها، عیلامی ها و اقوام شمال غرب ایران ساخته شده اند.

تعدادی از اشیا برای اولین بار به نمایش گذاشته شده اند

گودرزی افزود: بیشتر آثار مفرغی لرستان شامل سنجاق، زین و برگ اسب، زیورآلات، تندیس، ظروف، خنجر، مشربه ها و... است.

وی یادآور شد: جالبترین ویژگی مصنوعات مکشوف در لرستان تزئینات پیچ در پیچ است که به سحر خدایان اساطیری مربوط است.

مدیر قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم آباد نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: امسال نسبت به سال قبل تغییر چیدمان اشیا موزه مردم شناسی و باستان شناسی را در دستور کار قرار دادیم.

دیانوش چراغی با بیان اینکه تعدادی از اشیا برای اولین بار به نمایش گذاشته شده اند، افزود: برخی از این اشیای به نمایش گذاشته شده مربوط به آثار کشف شده از غار کلماکره به عنوان یکی از بزرگترین گنجینه های دنیا است.

لرستان را به عنوان سرزمین مفرغ می شناسند

وی با اشاره به نمایش تعدادی از اشیا مفرغی لرستان در موزه باستان شناسی، یادآور شد: لرستان را به عنوان سرزمین مفرغ می شناسند و به واسطه این آثار لرستان در سطح دنیا شهرت دارد.

مدیر قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم آباد با بیان اینکه مفرغ های کشف شده در لرستان گواه چیره دستی و ذوق سرشار سازندگان آنهاست، عنوان کرد: تا جایی که بنای قلعه فلک الافلاک اجازه داده تعدادی از این اشیا مفرغی را به نمایش گذاشتیم.

"کلماکره" غاریست طبیعی و باستانی در شهرستان پلدختر که زیبایی قابل توجهی دارد. اشیاء به غارت رفته شامل ریتونها، بشقاب ها، پیکرکها و بسیاری از انواع اشیاء بی نظیر است که اکنون در موزه هایی چون لوور، متروپولیتن و بریتیش میوزیوم به نمایش گذاشته شده اند.

ویژگیهای غار کلماکره

تعدادی از اشیاء مربوط به این غار توسط مأموران اطلاعات کشف و در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفت و اکنون در موزه ایران باستان و موزة قلعه فلک الافلاک نگهداری می شوند.

"کلماکره" از سه کلمه جداگانه "کل"، "ما" و "کره" تشکیل شده است. "کل" در گویش مردم لرستان نوعی حیوان حلال گوشت کوهی با شاخ های کمانی رو به بالا و نرینه بز کوهی است. کلمه "ما" نیز با توجه به مفهوم محلی به صورت پسوند مان به معنای ماوا و مکان استقرار به کار برده می شود که ترکیب این کلمه به معنای ماوای بزکوهی است.

گویا یک شکارچی محلی در تعقیب یک بز کوهی به این غار پرماجرا دست یافته است. کلمه "کره" نیز نام درختی است مشابه درخت انجیر که در بدو ورود به غار با آن مواجه می شویم که در مجموع می توان نتیجه گرفت که "کلماکره" به معنای ماوای کل و درخت انجیر است یا به تعبیری روشن تر، اختصاصات غار را نشان می دهد.

صحنه های رویایی استالاگمیت ها و استالاکتیت های طلایی رنگ غار، حوضچه های پر از آب، دهلیزها و حفره های آن از جلوه های منحصر به فرد این غار شگفت انگیز است که چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.

آثار کشف شده از کلماکره یکی از 6 گنجینه بزرگ دنیا

به جهت فضای داخلی غار دارای چهار تالار نسبتاً بزرگ و دهلیزهای بسیار کوچکی است که عبور از آنها بسیار دشوار است.

همچنین در تالارهای اول، دوم و سوم آثار متعددی برجای مانده که مهمترین آنها آثار دیواره چینی های دست ساز با سنگ و گچ و کاه گل و قطعات پراکنده سفال در تالار اول و خمره های قرارداده شده روی ستونهای دوتاسه متری استالاگمیت ها و قطعات سفالینه شکسته از تالار دوم و نیز قطعات سفالینه در کف تالار سوم است.

همچنین تصاویر و ستونهای بسیار تماشایی به اشکال مختلف از قبیل نخلی، سروی شکل و به شکل لاله و نقوش در روی ایوانهای غار مشهود است. غار و اشیاء گرانبهای آن مربوط به اوایل شاهنشاهی هخامنشی و اواخر مادهاست که در سال 1367 به صورت تصادفی توسط اهالی کشف و غارت شد.

"غار کلماکره" منطقه ای ناشناخته در استان لرستان و در بخش مرکزی پلدختر است که اطلاعات به دست آمده از اشیای منسوب به این غار حاکی از آن است که این مجموعه یکی از شش گنجینه کشف شده بزرگ در جهان است.

   


نظرات()   

گالری عکس صولت ، عکس سریال کره ای ، عکس بازیگران کره ای ، عکس و بیوگرافی بازیگران,عکس خنده دار,عکس عاشقانه,عکس زیبا,عکس جذاب و دیدنی

برترین گالری عکس ایران ، مرجع عکس ها و تصاویر برتر