تبلیغات
گالری عکس صولت ، عکس سریال کره ای ، عکس بازیگران کره ای ، عکس و بیوگرافی بازیگران,عکس خنده دار,عکس عاشقانه,عکس زیبا,عکس جذاب و دیدنی - اینگرید برگمان،عكسهاوبیوگرافی اینگرید برگمان
1388/01/23  01:29    ویرایش: - -
توسط: صولت ب
نوع مطلب:

[تصویر: 8.jpg]

بت دیویس

http://www.iranclassic.com/pic/bergman15s.jpg

اودری هپبورن
سه شنبه 29 اوت ( 7 شهریور ) سالروز تولد "اینگرید برگمن" بازیگر سوئدیسه شنبه 29 اوت ( 7 شهریور ) سالروز تولد "اینگرید برگمن" بازیگر سوئدی است .
برگمان كه نام فامیلی‌‏اش در زبان سوئدی برجمن تلفظ می‌‏شود 29 اوت 7 مرداد 1915 متولد شد و درست در همین روز اما در سال 1982 درگذشت.

  این بازیگر سوئدی در طول حیات حرفه‌‏ای‌‏اش سه بار برنده جایزه اسكار شد.

- اوایل زندگی حرفه برگمن:
برگمن 29 اوت 1915 در استكهلم سوئد متولد شد وقتی سه ساله بود مادرش را از دست داد در 13 سالگی نیز پدرش فوت كرد پس از آن دیگر اعضا خانواده و بستگان از وی مراقبت می‌‏كردند.
" اینگرید برگمن " در تئاتر دراماتیك رویال در استكهلم تحصیل كرد ؛ نخستین بازی سینمایی‌‏اش نقش كوچكی در فیلم كنت شهر قدیمی (1935 )بود ، هر چند عده ای معتقد بودند قبل از آن هم نقش كوچك دیگری بازی كرده بود.
" برگمان" پس از بازی در ده دوازده فیلم سوئدی و یك فیلم آلمانی كه چهره یك زن از جمله آنها بود با "دیوید ا سلزنیك"(تهیه كننده آلمانی ) قرار داد بست تا در فیلم انگلیسی زبان "میان پرده" (1939) بازی كند.
این فیلم در واقع بازسازی فیلم سوئدی زبانی بود كه خود در سال 1936 در آن بازی كرده بود این فیلم بسیار موفق شد برگمن را به ستاره تبدیل كرد و از همان جا همه او را به عنوان "هدیه ارزشمند سوئد به هالیود: توصیف كردند.

- فعالیت در هالیوود:
پس ازپایان آخرین فیلمش در سوئد و حضور در سه فیلم نسبتا موفق آمریكایی برگمن در سال 1942 برای بازی در فیلم كلاسیك " كازابلانكا " به "همفری بوگارت" پیوست ، فیلمی كه همچنان اثر درخشان كارنامه وی به شمار می رود.
برگمن در همان سال برای نخستین بار نامزد اسكار شد.
وی این افتخار را كه در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن بود ؛ برای بازی در زنگ ها برای كه به صدا در می آیند (1943) از آن خود كرد این بازیگر سال بعد برای بازی در" چراغ گازی" برنده اسكار بهترین بازیگر نقش اول زن شد.
در سال بعد هم برای سومین سال متوالی برای ایفای نقش یك راهبه در ناقوس كلیسای سنت مربی (1945) نامزد اسكار شد ؛ در سال 1948 هم برای بازی در "ژاندارك" برای چهارمین بار نامزد اسكار شد.
این فیلم به تهیه كنندگی "هاوارد هیوز" ساخته شد كسی كه برگمن را از رمان ورودش به هالیود همراهی كرده بود.
برگمن همچنین در سه فیلم از آلفرد هیچكاك یعنی "طلسم شده" (1945) ، بدنام (1946) و تحت صورت فلكی جدی (1949) بازی كرد. برگمن در لابلای فیلم‌‏های سینمایی‌‏اش در تئاتر هم بازی می‌‏كرد از جمله كارهای مهم وی در صحنه تئاتر نمایش ژاندارك بود.
وی در سال 1949 با روبرتو روسلینی، كارگردان ایتالیایی، دیدار كرد و حین بازی در یكی از فیلم‌‏های وی در سال 1950 عاشق روسلینی شد و به خاطر او همسرش دكتر" آروف پیتر لیند استرام "و دخترشان لیا را ترك كرد.
آنها روز 24 مه 1950 با هم ازدواج كردند و حاصل زندگی شان سه فرزند بود پسری به نام روبرتو اینگمار روسلینی و دخترهای دوقلویش ایزابلا روسلینی كه بازیگر و مدل مشهوری است.
برگمن بعد از ازدواج با روسلینی در چندین فیلم دیگر او بازی كرد تا 7 نوامبر 1957 كه ازدواجشان به طلاق انجامید البته وی سال‌‏های زندگی‌‏اش با روسلینی را خارج از ‌‏آمریكا سپری كرد.

- بازگشت به هالیوود:

برگمن در سال 1956 با بازی‌‏اش در فیلم" آناستازیا " بازگشت فاتحانه‌‏ای به هالیود داشت و برای دومین بار برنده اسكار بهترین بازیگر نقش اول شد.
از آن پس در باقی زمان فعالیت حرفه‌‏ای اش برای بازی در فیلم های اروپایی و آمریكایی در رفت و آمد بود و چندین بار هم در تلویزیون بازی كرد از جمله كارهای تلویزیونی موفق وی چرخش ملخ برای تلویزیون استار تایم بود كه برایش برنده جایزه امی شد.
برگمن سومین جایزه اسكار (اولین جایزه در بخش بازیگر نقش مكمل) را برای بازی در قتل در قطار سریع السیر شرق 1975 از آن خود كرد.
اما در مراسم اسكار در حضور همگان اعلام كرد كه این جایزه به حق از آن" ولنتینا كورتس"( بازیگر ایتالیایی) است.
وی در سال 1987 در فیلم" سونات پاییزی "(اینگمار برگمان ) بازی كرد كه برای آن برای هفتمین بار نامزد اسكار شد ؛ در ضمن این فیلم آخرین حضور برگمان به روی پرده سینما بود.
برگمن در این فیلم نقش پیانیست مشهوری را بازی می كند كه به سوئد باز می گردد تا دخترش را كه سالها از او بی خبر بوده ببیند.
این فیلم در نروژ فیلمبرداری شده و به عقیده بسیاری از منتقدین یكی از بهترین بازی‌‏های برگمن به شمار می‌‏رود.
برگمن پس از مرگش برای بازی در مجموعه تلویزیونی زنی به گلدا در سال 1982 دومین جایزه امی اش را هم از آن خود كرد این مجموعه درباره گلدامیر، نخست وزیر اسرائیل بود و در ضمن آخرین بازی برگمن به شمار می رود.


- زندگی نامه خود نوشت
زندگی نامه خود نوشت برگمن با عنوان "داستان من" در سال 1980 و با كمك آلن بورگس منتشر شد وی در این كتاب سعی كرده ماجرای دوران كودكی اش وقایعی درباره زندگی اش به عنوان یكی از مشاهیر سینمارا برای طرفدارانش شرح دهد:


- مرگ:

برگمن در سال 1982 و پس از مبارزه ای طولانی با سرطان در شصت و هفتمین سالروز تولدش در لندن درگذشت و جسد وی را در سوئد سوزاندند پس از مرگش اینگمار برگمان طی مراسمی به وی ادای احترام كرد برگمن همچنان یكی از چهره های فرهنگی در آمریكا و كشور خودش به شمار می‌‏رود و در بلوار واك آونیم هالیود هم ستاره‌‏ای به وی اختصاص داده اند.


-مهارت ها :
برگمن به راحتی زبان های سوئدی ، المانی ، فرانسوی ، انگلیسی و ایتالیایی صحبت می كرد مساله ای كه باعث شد جان گیلگود بازیگر درباره‌‏اش بگوید او به پنج زبان حرف می‌‏زند اما نمی‌‏تواند در هیچ كدام آنها بازی كند.


- دیگر جوایز:

برنده بهترین بازیگر نقش اول گلدن گلوب در سال 1957 برای بازی در آناستازیا
برنده بهترین بازیگر نقش اول گلدن گلوب در سال 1946 برای بازی در ناقوس‌‏های كلیسای سنت مری
برنده بهترین بازیگر نقش اول گلدب گلوب در سال 1970 برای بازی در گل كاكتوس
برنده بهترین بازیگر نقش اول گلدن گلوب در سال 1945 برای بازی در چراغ گازی


- اخبار پراكنده:

در یك نظر سنجی كه در سال 2005 در كشورانگلستان برگزار شد ؛" برگمان "و" همفری بوگارت" برای بازی در " كازابلانكا " به عنوان بهترین زوج سینمایی شناخته شدند.
بزرگترین حسرت برگمن در طول زندگی‌‏اش این بود كه فرصت بازی در فیلم سیاره میمون‌‏ها را رد كرد ؛ برگمن علاوه بر بازی در بسیاری فیلم های مهم هالیود كار بزرگ دیگری نیز در سینما انجام داد و آن هم نقص غیر عمد سیستم قرار دادهای هالیودی بوده است.
آنتونی كوئین درباره برگمن گفته بعضی وقت‌‏ها در سینما كسانی را بسیار دوست می‌‏داری اما این علاقه در پرده سینما جواب نمی‌‏دهد و گاهی كسی را دوست نداری اما می توانی برایش هم بازی فوق العاده ای به روی پرده باشی و استعداد بزرگی با آنها كار كرده ام
در سال 1939 تلاش های زیادی از سوی هالیود برای تغییر نام وی صورت گرفت اینگرید بریمان یا اینگرید لیند استورم كه نام قانونی وی پس ازازدواج اولش بود صورت گرفت اما برگمن موافقت نكرد چون معتقد بود تلاش بسیاری به حرج داد تا هویتی در اروپا كسب كند و این اعتبار و هویت تحت نام واقعی‌‏اش بوده است.
وقتی ارنست هینگوی به او گفت : باید برای ایفای نقش مری در زنگ ها برای كه به صدا در می آیند موهایش را كوتاه كند گفت : برای این نقش حاضرم حتی سرم را هم بدهم او این نقش را به شدت تمرین می كرد و حتی زمانی كه كارگردان از نماهای گرفته شده راضی بود التماس می‌‏كرد برخی نماها را دوباره تكرار كنند.
در میدان تایمز نیویورك تندیسی هشت طبقه ای و با حفاظ پلاستیكی از وی وجود دارد كه بخشی از فیلم ژاندارك 1948 بود و 75 هزار دلار هزینه ساخت آن شد.
[تصویر: 12.jpg]

[تصویر: Ingrid_Bergman_3.jpg]
[تصویر: irene_jacob_gallery_1.jpg]
هاوارد دهیوز در سفری از نیویورك به لوس آنجلس تمامی صندلی های هواپیما را خرید تا مطمئن باشد برگمن د سفری هوایی و خصوصی او را همراهی خواهد كرد.هانا شیگولا

[تصویر: 5297525_tml.jpg]

اینگرید برگمن

[تصویر: ingrid_bergman_1.jpg]

- سروان رنو (کلود رینز) خطاب به الزا (اینگرید برگمن) در فیلم کازابلانکا -

بوسه اختراع طبیعت است برای هنگامی که کلام قادر به بیان احساسات نیست

بازیگر سوئدی الاصل و فوق ستاره دهه چهل هالیوود در 29 آگوست 1918 از پدری سوئدی و مادری آلمانی به دنیا آمد. در کودکی مادرش را از دست داد و پس از تحصیل در آکادمی هنرهای دراماتیک استکهلم بازی در فیلم های سوئدی را آغاز کرد و در عرض یکسال به ستاره اول سینمای سوئد تبدیل شد. آخرین فیلم او اینترمتسو Intermezzo (میان پرده) مورد توجه دیوید سلزنیک فیلم ساز معروف هالیوود (سازنده فیلم بر باد رفته) قرار گرفت و از او برای بازسازی دوباره این فیلم در آمریکا دعوت کرد. موفقیت دوباره این فیلم در آمریکا زمینه آغاز حضور برگمن در آمریکا بود. پس از ورود به هالیوود تیپ منحصر به فرد او که با تمام بازیگران زن آن زمان متفاوت بود به خصوص ویژگی طبیعی بودن ( به دلیل عدم نیاز به گریم صورت) در کنار زیبایی مسحور کننده و بازی های هنرمندانه او مورد توجه و استقبال بسیار قرار گرفت به طوری که روزنامه ها در وصف او نوشتند خانم برگمن نه تنها بازیگری واقعا هنرمند است بلکه این قدر زیباست که خود نیز یک شاهکار هنری به شمار می آید .
[تصویر: casablanca.jpg]

استعدادی که او در فیلم هایش به نمایش گذاشت باعث شد که در عرض سه سال به ستاره زن اول سینمای آمریکا مبدل شود. . پس از بازی درخشان در فیلم دکتر جکیل و آقای هاید برای ایفاینقش مقابل همفری بوگارت در فیلم معروف کازابلانکا انتخاب شد که امروزه از آن به عنوان محبوب ترین فیلم تاریخ سینمای آمریکا نام می برند . سپس در فیلم معروف زنگها برای که به صدا در می آید در مقابل گری کوپر بازی کرد تا اینکه بازی عالی او در فیلم چراغ گاز به کارگردانی کیوکر اولین جایزه اسکار را برایش به ارمغان آورد یکسال بعد فیلم طلسم شده Spellboundرا با کارگردان معروف آلفرد هیچکاک و بازی گریگوری پک ساخت که موفقیت زیاد فیلم باعث شد که سلزنیک بلافاصله فیلم معروف بدنام ( Notorious) را پیشنهاد بدهد . اینبار هم بازی درخشان او در برابر کری گرانت و کارگردانی عالی هیچکاک شاهکاری جدید آفرید . محبوبیت روز افزون او با بازی در فیلم ناقوس های سنت ماری به نقش یک راهبه پر جنب و جوش و فروش عالی فیلم افزایش یافت و عموم مردم آمریکا نه تنها او را بازیگر محبوب خود بلکه الگویی از یک زن نجیب و نیمه مقدس می دانستند. این الگوی مقدس با بازی او در فیلم ژاندارک به کارگردانی ویکتور فلمینگ (کارگردان بر باد رفته) به اوج رسید. طی سه سال پیاپی او قهرمان مسابقات محبوبیت در آمریکاشده بود چیزی که قبل از آن سابقه نداشت. شور و شوقی که او در اواسط دهه چهل در میان تماشاگران بوجود آورد تا به امروز نظیر نداشته است. اما روزگار هم بازی های خطرناکی برای او در نظر گرفته بود تا شمایل بت گونه اش را بشکند.

پس از بازی در فیلم در برج جدی هیچکاک و طاق نصرت او تصمیمگرفت تا شروع به بازی در فیلم های هنری از نوعی متفاوت کند. چیزیکه از آن به عنوان طغیان او علیه نظام استودیویی آن زمان هالیوود و سیستم ستاره سازی مرسوم آن تعبیر می شد . بدین ترتیب برگمن پس از مشاهده فیلمرم شهر بی دفاع (روبرتو روسلینی ایتالیایی) طی نامه ای پیشنهاد همکاری با روسلینی را داد و برای بازی در فیلم استرومبولی به ایتالیا رفت. در جریان فیلم برداری با اینکه شوهر و دخترش در آمریکا بودند عشق کارگردان و بازیگر به یکدیگر رسوایی عجیبی در آمریکا به پا کرد و مطبوعات آمریکا بر سر این جریان جنجال عجیبی به راه انداختند چرا که او را فقط به عنوان یک بازیگر مقدس و الگویی نمونه برای مردم آمریکا می خواستند حتی در مجلس سنای ایالات متحده او را تهدید کردند که حق ندارد دیگر به آمریکا باز گردد علاوه بر این فیلم استرومبولی روسلینی هم بایکوت شد و از نظر تجاری شکست خورد. بدین ترتیب اینگرید برگمن هفت سال به دور از هالیوود به همراه روبرتو روسلینی ( بنیانگذار سبک نئورآلیسم در سینما) شروع به ساخت یک سری فیلم های هنری کرد فیلمهایی همچون اروپا 51 – سفر به ایتالیا که امروزه در نوع خود فیلمهایی با ارزش و هنری به حساب می آیند.

اما در سال 1956 بالاخره ابرها کنار رفت و بازی درخشان برگمن در فیلم آناستازیا در برابر یول براینر باعث شد که هالیوود اسکار بهترین بازیگر زن را به او بدهد و دوباره فرزند خاطی را بپذیرد. پس از ورود مجدد به آمریکا او بیشتر در فیلمهای خاصی که خود انتخاب می کرد و اکثرا هنری بودند بازی می کرد. بازی های درخشان او در فیلمهایی مانند مهمانخانه ششمین خوشبختی – و سونات پاییزی ( به کارگردانی هموطن و هم نامش اینگمار برگمان ) بارها نامزدی اسکار (هفت بار ) را برایش رقم زد تا اینکه برای بازی در فیلم قتل در قطار سریع السیر شرق سومین اسکارش را بدست آورد. اینگرید برگمن بالاخره در سن 67 سالگی بر اثر بیماری سرطان که هشت سال با آن در ستیز بود در همان سالروز تولدلش در لندن در گذشت.
[تصویر: ingrid-bergman04.jpg]

در تاریخ سینما شاید کمتر بازیگر زنی را بتوان یافت که در طی حیات خود با چنین طیف وسیعی از معروفترین شخصیت های
تاریخ سینما همکاری کرده باشد کارگردانانی همچون ویکتور فلمینگ – آلفرد هیچکاک – جرج کیوکر - مایکل کورتیز –
ژان رنوار – آناتول لیتواک – سیدنی لومت – اینگمار برگمان – روبرتو روسلینی – دیوید سلزنیک و بازیگرانی همچون
لسلی هاوارد – همفری بوگارت – کری گرانت – گری کوپر – جوزف کاتن - گریگوری پک – یول براینر – آنتونی پرکینر –
آنتونی کویین – لیو اولمان – عمر شریف – لورن باکال - ایو مونتان - شارل بوایه

چهره ای که اغلب برگمن در فیلم هایش بازی می کرد نشان دهنده زنی بود که انگار برای زجر کشیدن آفریده شده بود
زنی که تحمل بالایی داشت و به جای اینکه گلایه ای داشته باشد فقط با نگاه هایش حرف می زد. اغلب در جدال عشق
در برابر مرد مورد علاقه ای شکست می خورد و قربانی می شد. او اوج این بازی ها را در فیلم های کازابلانکا و بدنام
به نمایش گذاشت که هر دو فیلم جزء با ارزش ترین دارایی های عاشقانه تاریخ سینما به حساب می آیند.


فیلم شناسی:

اقیانوس شکنان 1935
موج 1935
خانواده سوئدی نیهلم 1935
شب والپور رزیس 1935
دو طرف آفتاب 1936
اینتر متسو 1936
کنت پل مانک 1937
دلار 1938
چهار یار 1938
چهره یک زن 1938
فقط یک شب 1940
شبی در ماه ژوئن 1940
قصه یک عشق 1940
آدم چهار پسر داشت 1941
خشم در بهشت 1941
کازابلانکا 1942
زنگها برای که به صدا درمی آیند 1943
چراغ گاز 1944
زنگهای سن مری 1945
طلسم شده 1945
بدنام 1946
ژاندارک 1948
در برج جدی 1949
استرومبولی 1950
بزرگترین عشق 1952
غریبه ها 1954
ترس 1954
ژان در پای چوبه دار 1954
النا و مردان 1956
آناستازیا 1956
پاریس کارهای عجیبی می کند 1957
بی احتیاط 1958
میهمانخانه ششمین خوشبختی 1958
دوباره خداحافظ 1961
آیا برامس را دوست دارید 1961
دیدار 1964
دکتر جکیل و مسترهاید 1941
رولز رویس زرد 1964
گل کاکتوس 1969
گردش در باران بهاری 1970
پرنده های مغشوش خانم بزیل 1973
قتل در قطار سریع السیر شرق 1974
ساراترگاترانک (در ایران: آشوب طلب) 1945
مسئله زمان 1976
سونات پاییزی 1978
زنی به نام گلدا 1982   


نظرات()   

گالری عکس صولت ، عکس سریال کره ای ، عکس بازیگران کره ای ، عکس و بیوگرافی بازیگران,عکس خنده دار,عکس عاشقانه,عکس زیبا,عکس جذاب و دیدنی

برترین گالری عکس ایران ، مرجع عکس ها و تصاویر برتر